Polska Orawa – Strona, Na Której Żyje Historia

O nas

Kim jesteśmy?

Na portalu polskaorawa.pl prezentujemy historię Orawy, regionu z bogatym dziedzictwem, gdzie polskie osadnictwo przeplata się ze słowackim. Naszym celem jest przybliżenie czytelnikom fascynujących dziejów tego obszaru, opowiadając o ludziach i wydarzeniach związanych z polskością. Wartościowym elementem serwisu jest baza danych Orawskich Bojowników Niepodległości, a także informacje o odznaczonych, jak Krzyż Niepodległości. Pragniemy podkreślić rolę lokalnych bohaterów w walce o wolność Polski oraz uhonorować ich poświęcenie dla Ojczyzny.

Szlakiem Orawskich Dziejów: Historia, Pamięć, Tożsamość.

W naszym serwisie, wzorem słów ks. Ferdynanda Machaya pragniemy podzielić się bogactwem historii Orawy, gdzie nasza tożsamość tkwi głęboko w czysto polskim dialekcie. Opowiadamy o tym fascynującym regionie, gdzie wieki temu zetknięcie polskiego i słowackiego osadnictwa ukształtowało unikalną tkankę społeczną. Chcemy zapałać waszą ciekawością historiami ludzi, którzy mieli niebagatelny udział w kształtowaniu tej ziemi.

Nie ograniczamy się tylko do przeszłości, lecz równie ważnym aspektem naszego portalu jest bieżący czas. Z jednej strony, eksplorujemy historyczne narracje, a z drugiej, zanurzamy się w współczesne spojrzenie na polskość i dziedzictwo sąsiednich narodów. Pragniemy budować mosty porozumienia, szanując różnorodność i wspólnie celebrując nasze korzenie.

Wśród bogactwa treści na stronie wyróżnia się baza danych Orawskich Bojowników Niepodległości. To swoisty pomnik poświęcenia tych, którzy przed stu laty pracowali dla odzyskania państwowości polskiej. Dzięki nim, Polska zjednoczyła się z Orawą, czyniąc ten region integralną częścią ojczyzny.

Medal z serii bitej ks. Władysława Pilarczyka, upamiętniający wydanie broszury „Co my za jedni?” Historia Polski to nie tylko kronika wielkich postaci, ale także relacja o bohaterach z małych miejscowości. Przed setką lat, tysiące chłopskich synów, z poświęceniem, stawały do walki o niepodległość ojczyzny, rozszerzając zasady odrodzonego państwa na swoje rodzinne strony.

W przeddzień setnej rocznicy odzyskania niepodległości, prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą przypomnieli o ważności narodowego jubileuszu. W orędziu podkreślili rolę bohaterów narodowych, zarówno tych powszechnie znanych, jak i lokalnych, którzy niejednokrotnie pozostają w cieniu. Wspólnie z Prezydentem dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczą w obchodach, nadając im charakter obywatelski, powszechny i lokalny.

Historia Orawy to również opowieść o tych, którzy budzili polski duch jeszcze przed pierwszą wojną światową, o żołnierzach z frontów światowego konfliktu, o polskich formacjach i działaczach plebiscytowych. Wszystkich ich, bez względu na status społeczny, złączają wspólne ideały – pragnienie wolności i sprawiedliwego kraju.

Najbardziej zasłużeni z tamtych czasów zostali uhonorowani Krzyżami i Medalami Niepodległości. To dzięki tym odznaczeniom możemy dziś przywołać ich z imienia i nazwiska. Na stronie polskaorawa.pl znajdziecie alfabetyczny spis ponad setki mieszkańców Orawy, którzy w latach 1933-1939 otrzymali jedno z najważniejszych państwowych odznaczeń II Rzeczypospolitej. Owe ślady historii są dla nas zaproszeniem do poszukiwań w rodzinnych archiwach, dzielenia się wspomnieniami i pamiątkami.

Wspólnie pragniemy uwiecznić bohaterów Orawy w publikacji „Bojownicy Niepodległości”, której tytułowi odznaczeni stanowią prawdziwe fundamenty naszej historii. Dołącz do nas w odkrywaniu, pielęgnowaniu i dzieleniu się dziedzictwem Orawy!